מה זה BTU ?

 

BTU – מה זה ולמה אתם חייבים כזה בגריל הביתי שלכם?

 

החלטתם שאתם רוצים להשקיע בבית ולתת לאורחים שלכם (וגם לעצמכם) מתנה איכותית בדמות גריל גז ?

קודם כל ברכותינו, אתם כבר בכיוון הנכון (והטעים!). אבל אם אלה הם צעדיכם הראשונים בעולם הצלייה המקצועי ואתם לא מצליחים להבין מהי משמעות המונח BTU, אנחנו כאן בדיוק כדי להסביר.

בואו נדבר קצת על נתונים

BTU במשמעותו הבסיסית ביותר, הוא יחידת הספק חום (ראשי תיבות של British Thermal Unit, כלומר יחידת זרם-חום בריטית), והדבר היחיד שאתם צריכים לזכור בקשר לשלושת האותיות הללו, הוא שזוהי למעשה שיטת חישוב למדידת זרימת חום קבוע, ועל משטח הצלייה החיצוני (על פלטת הצלייה עצמה, ולא במבערים הפנימיים של הגריל.

.הספק החום למעשה צריך לעניין אותנו לא כדי לענות על השאלה "מהי הטמפרטורה הגבוהה ביותר שאפשר לצלות איתה?", אלא כדי להבין מהי כמות הגז המקסימלית שיהיה עלינו לצרוך, בהתאם לאותו הספק. במילים אחרות ובאופן בסיסי ופשטני: ככל שהספק החום (BTU) יהיה גבוה יותר, כך כמות הגז הדרושה תהיה גבוהה יותר בהתאמה, מאחר וכל המבערים יהיו מן הסתם מופעלים, ועל העוצמה הגבוהה ביותר. נכון שהכל מתחיל להסתדר לכם בראש קצת יותר טוב עכשיו?

 

אז איך מחשבים את מדד ה- BTU ?

הכניסו את זה טוב טוב לאוזניים: מדד ה- BTU אינו מודד טמפרטורה, אלא את הספק החום בהתחשב במידותיו של משטח הצלייה. מבחינה פרקטית, המדד יכול להיעשות בשתי שיטות חישוב שונות (אל תבהלו, בקריאה שנייה כבר הכל מסתדר בראש):

א. חישוב ההספק עבור כל ס"מ במשטח בנפרד: נחלק את נתון ה- BTU שניתן על ידי היצרן, למשל 57000, לסכום גודל המשטח (נניח במשטח שגודלו 40X68 הסכום יהיה 2720). התוצאה במקרה זה, תהיה שה- BTU לס"מ אחד הוא 20.955 (כלומר 2720 : 5700).

ב. חישוב עבור סך המשטח כולו: בשיטה הזו, עלינו להכפיל את גודל המשטח כולו (למשל 40X68) ב- BTU הרצוי לכל ס"מ – נניח 15 (ונסביר בהמשך איך יודעים מהי המידה הרצויה). במקרה הזה, התרגיל שנעשה יהיה 40X68 X 15, ולכן תוצאת ה- BTU עבור המשטח כולו תהיה 40800.

זהו ההסבר הבסיסי והחשוב ביותר להבנת החישוב של מד ה- BTU, אם כי מיד נראה שישנם פרמטרים נוספים שיכולים להשפיע על אותו מדד.

 

מאפיינים קריטיים נוספים לחישוב

חשוב להבין שמלבד גודל המשטח, כל מרכיב מהותי נוסף בגריל למעשה משפיע על ה-BTU  הסופי שלו: החומרים מהם הוא עשוי, סוג המבער והרשת ואפילו שיטת הצלייה – יכולים לשנות במידה ניכרת את תוצאת החישוב והמדידה הסופית, ובכל גריל באופן אינדיבידואלי. אם למשל אתם משתמשים בגריל בעל שיטת הצלייה INFRARED, בחישוב ה- British Thermal Unit שלו תהיו מוכרחים לקחת בחשבון את העובדה שהפקת החום כאן נעשית על ידי מבערים ורשתות מיוחדות (המקבלות חום שמוקרן אליהן, ולא רק מהמבער הפנימי המובנה כמו שיש בכל גריל גז סטנדרטי). כך, ה- BTU שיהיה דרוש במקרה זה הוא נמוך באופן משמעותי, מאחר ומעורבת בדגם הספציפי הזה שיטת חימום נוספת וחסכונית יותר בגז. בהערת סוגריים נבהיר, שאין משמעות הדבר כמובן שהגריל אינו עוצמתי. זו הסיבה שציינו קודם שה- BTU אינו מודד את הטמפרטורה המקסימלית אליה יכול להגיע הגריל.

 

הגז שמניע את המכונה

השאלה שהכי מעניינת אותנו כשאנחנו רוצים לבחור גריז היא כמה גז צריך הגריל כדי לספק תפוקת חום מקסימלית, ברגע נתון, אבל יחד עם זאת, חשוב להבין כי זו לא השאלה היחידה שעלינו לבחון. למעשה כל יצרן ויצרן יכול לבחור בקלות מה תהיה עוצמת ה-BTU במבער הפנימי שלו, על ידי הרחבה פשוטה של דיזת פתח הבעירה (דיזות – החורים הקטנים מהם יוצא הגז) – כך שנתון העוצמה אינו משנה כלל להחלטה הסופית, אלא שכלולם של כל המשתנים הייחודיים לגריל, בהתאם לדרישות ולהרגלים האישיים שלכם.

 

ועכשיו שהבנו כיצד לחשב, איך נדע בעצם כמה אנחנו רוצים?

כאמור, בכל גריל ספציפי ה- BTU יהיה שונה, אך הנתון המכריע ביותר עדיין יהיה גודלו של משטח הצלייה.

לכן, מה שחשוב לבדוק תמיד בגריל, הוא שמידת ה- British Thermal Unit תישאר גדולה ככל שהמשטח יהיה גדול בהתאמה. איך בודקים זאת?

בעזרת כלל פשוט מאד: אסור שהספק החום יהיה מתחת ל- 10 BTU עבור ס"מ אחד, ואף רצוי שהוא יתקרב ל- 15. בגרילי גז של יצרניות מובילות, ה- BTU לא אמור לרדת לפחות מכך, מאחר וכל היצרנים עורכים בדיקות  איכות לכל גריל וגריל שלהן בנפרד, ואילו החברות בעלות השם לעולם לא ירדו נמוך יותר מדרישות הסף הללו.

אז מה אתם צריכים אצלכם בבית, אתם שואלים?

בסופו של דבר זכרו כי ההספק הספציפי הרצוי לכם תלוי בשיטת הצלייה האהובה עליכם באופן אישי, או במילים אחרות, בשאלה הפרקטית והפשוטה ביותר: איך אתם הכי אוהבים את הסטייק שלכם, ובאיזו מידה אתם רוצים אותו עשוי?

אם עדיין יש דברים לא ברורים או שאינכם יודעים איזה גריל מתאים לכם, צרו קשר, נשמח לעזור.

 

כתוב חוות דעת
BTU

Be the first to review “מה זה BTU ?”בא לכם לפנק? עשרת המתנות המומלצות באתרהגרילים המומלצים באתרהאביזרים המומלצים באתר